Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia, w celu dostosowania naszych usług oraz treści zamieszczonych na stronie do indywidualnych potrzeb użytkowników i mierzenia ich zainteresowania. Korzystając z tej strony akceptujesz politykę cookies.
Wg aktualnego stanu prawnego elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) mają obowiązywać od 1 lipca 2018 r.
W związku z powyższym, na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Szpitalem i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oddział w Chrzanów - pracownicy ZUS (Pani A. Kaszuba i P. M.Kajda) bezpłatnie szkolą lekarzy zatrudnionych w Szpitalu w zakresie e-ZLA.
21 lutego br. odbyło się drugie z zaplanowanych czterech szkoleń przeprowadzonych przez ZUS na miejscu, tj. w Sali informatycznej Szpitala.
Dotychczas, przeszkolonych zostało około 50% lekarzy zatrudnionych w Szpitalu. Zainteresowanie i frekwencja na szkoleniach jest duża, gdyż przepisy wejdą w życie raczej nieuchronnie.
Szkolenia są praktyczne, nakierowane na to, aby lekarze posiadali wszelką niezbędną wiedzę do wystawiania e-ZLA.Do wystawiania e-ZLA konieczny jest komputer z dostępem do internetu i rejestracja na platformie usług elektronicznych. Umożliwia to wyszukiwanie danych konkretnego pacjenta w bazie ogólnopolskiej. Kolejnym etapem jest konieczność autoryzacji zwolnienia lekarskiego – można to zrobić m.in. za pomocą bezpłatnego certyfikatu ZUS-u, który jest generowany bezpośrednio po zalogowaniu się na swoim koncie w ZUS lub za pomocą bezpłatnego profilu zaufanego.
Usługa ta jest przez lekarzy odbierana różnie, pozytywną stroną jest łatwość dostępu do danych o pacjencie, gdzie po wpisaniu PESEL-u, pozostałe dane nadpisują się automatycznie – dane adresowe, członkowie rodziny. Pozostaje jedynie kwestia wprowadzenia okresu czasu niezdolności do pracy oraz numeru statystycznego choroby. Nie ma potrzeby uzupełniania danych placówki zdrowia oraz lekarza.
Skrócona i przyspieszona jest również droga przekazania zwolnienia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono przekazane do ZUS automatycznie, nie ma potrzeby przechowywania jego kopii. Jeśli zdarzy się pomyłka, wystawiający lekarz może je anulować, a w jego miejscu generowane jest nowe właściwe zwolnienie, z zaznaczeniem miejsca, w którym powstała pomyłka (lekarz poprawia tylko tę rubrykę, w którą wkradł się błąd).
W przypadku problemów z dostępem do internetu przewidziano tryb alternatywny, tj. wcześniejszy wydruk druków ZLA w formie pisemnej, a następnie uzupełnienie danych w systemie elektronicznym w terminie do 3 dni.
Copyright © 2014 Szpital Powiatowy w Chrzanowie
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: Studio Interaktywne Fenix Inspire