Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia, w celu dostosowania naszych usług oraz treści zamieszczonych na stronie do indywidualnych potrzeb użytkowników i mierzenia ich zainteresowania. Korzystając z tej strony akceptujesz politykę cookies.
DIETA MAMY odżywianie w ciąży |
Drogie Pacjentki,
Słowo "dieta" zawsze kojarzy się nam z jakimś specjalnym sposobem żywienia, nie rzadko restrykcyjnymi zakazami, zaostrzeniami żywieniowymi. Tymczasem przyszła Mama i Mama karmiąca powinny odżywiać się zdrowo i według własnych upodobań. Odżywianie nie powinno być obarczone zakazami, generującymi stres i zniechęcającymi do karmienia piersią.
Szpital Powiatowy w Chrzanowie w trakcie hospitalizacji w ciąży i w okresie poporodowym zapewnia swoim Pacjentkom specjalnie im dedykowane posiłki, które są sporządzane na podstawie zaleceń zatwierdzonych przez Instytut Żywności i Żywienia. Posiłki serwowane w naszym szpitalu przygotowywane są w oparciu o jadłospis opracowywany przez wykwalifikowanych dietetyków.
Jadłospis opracowywany jest wg poniższego schematu i zawiera informacje o:
1) rodzaju posiłku i składzie produktów
2) wartości energetycznej i wartości odżywczej
3) sposobie obróbki
4) obecności alergenów
Zapewniamy swoim Pacjentkom kontakt z dietetykiem:
Spotkania z dietetykiem w oddziale odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 12.00
Jeśli karmisz piersią
Zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe dla kobiet w czasie laktacji ulega zwiększeniu o około 500 kcal (średnie dobowe zapotrzebowanie energetyczne w okresie laktacji wynosi 2500 - 2800 kcal). Wiele Mam po porodzie chce jak najszybciej wrócić do figury sprzed ciąży, jest to możliwe, należy jednak pamiętać że okres karmienia piersią nie jest dobrym czasem na odchudzanie. Metabolizm w tym czasie ulega znacznemu przyspieszeniu. Przy stosowaniu prawidłowej diety zgubienie zbędnych kilogramów w postaci tkanki tłuszczowej, będzie tak łatwe jak nigdy dotąd. Dobowa liczba kalorii nie powinna być mniejsza niż 1800 kcal, przy poziomie poniżej 1500 kcal na dobę dochodzi do zmniejszenia ilości wytwarzanego pokarmu.
Mleko kobiece powstaje w piersiach, część jego składników pobierana jest z układu krwionośnego, a część produkowana w komórkach produkujących mleko (laktocytach). Dlatego do mleka nie trafia nic, co nie trafiłoby do krwi (a więc nie trafią do mleka np. pestki z truskawki, gaz z napojów, błonnik z warzyw, owoców czy pieczywa). Spożywanie przez Mamę produktów wzdymających (groch, fasola, warzywa kapustne) nie powoduje powstawania u dziecka karmionego piersią kolek i gazów. Nie należy także unikać "na zapas" produktów potencjalnie alergizujących. Dzięki ich obecności układ odpornościowy dziecka uczy się je rozpoznawać i prawidłowo reagować. Wykluczenie ich z diety nie niesie za sobą żadnych korzyści i uzasadnione jest tylko w przypadku stwierdzonej alergii na dany produkt.
Dieta Mamy nie ma wpływu na kolki - kolki pojawiają się z powodu dojrzewania przewodu pokarmowego i układu nerwowego dziecka.
Reasumując Mama karmiąca piersią powinna jeść zdrowo, smacznie i kolorowo!
Źródło grafiki: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/jedzenie'>Jedzenie zdjęcie utworzone przez valuavitaly - pl.freepik.com</a>
Copyright © 2014 Szpital Powiatowy w Chrzanowie
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: Studio Interaktywne Fenix Inspire