TAGI:

Rekonstrukcja chrzęstnokostna. Endoprotezoplastyka powierzchniowa stawu kolanowego

          W sierpniu 2018r. do operacji wykonywanych w Oddziale Ortopedii wprowadzono zabieg endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego.

Tak jak każde kolano jest inne, tak też różne zmiany chorobowe powodują ból w stawie kolanowym. Metoda leczenia, która będzie dobra dla jednego stawu nie będzie tak samo dobrą dla leczenia bólu w innym stawie. Rozszerzenie rodzaju operacji na stawie kolanowym pozwoli nam na kompleksowe leczenie jego schorzeń. Możliwości operacyjne, którymi obecnie dysponujemy w naszym Oddziale to:

  1. artroskopia (wprowadzenie 5 mm kamery do wnętrza stawu i operowanie mini narzędziami, kontrolując przebieg zabiegu operacyjnego na monitorach telewizyjnych).

  2. endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego cementowa.

  3. endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego bezcementowa (stosowana w stawach z dobra jakością kości).

  4. endoproteza powierzchniowa stawu kolanowego (zarezerwowana dla ogniskowych uszkodzeń chrząstki u młodszych, aktywnych chorych). 

                                                                 1

Endoproteza powierzchniowa to ortopedyczny biomateriał nowej generacji składający się z kwasu hialuronowego, polietylenu i trzonu tytanowego. Poprzez specjalnie opracowany skład implant ten jest biokompatybilny i wchodzi w korzystną interakcję z otaczającymi tkankami odtwarzając anatomicznie obciążaną powierzchnię stawową. Rozmiar endoprotezy pozwala precyzyjnie leczyć niewielkie uszkodzenia w obrębie stawu nie naruszając zdrowej nieuszkodzonej chrząstki z otoczenia. Wielkość implantu porównać można do rozmiaru paznokcia na kciuku u osoby dorosłej.

                                                                                           2

Endoprotezę stosuje się przy objawowych lub ostrych pourazowych uszkodzeniach chrzęstnych lub kostno-chrzestnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach stawowych kłykci kości udowej.

34

Zabieg operacyjny składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie przy użyciu kamer wewnątrzstawowych określamy rozmiar i umiejscowienie uszkodzenia.

                                                                              6

 

Następnie precyzyjnie ustalamy miejsce operacyjnego otwarcia stawu, tak aby było dokładnie nad uszkodzeniem chrząstki.

 

                                                                                      7a

Przy użyciu specjalistycznych przymiarów, prowadnic, frezów i impaktorów opracowujemy uszkodzenie.

                                                                                      8

W tak przygotowaną lożę implantujemy endoprotezę powierzchniową. Zabieg kończy chirurgiczne zamkniecie niewielkiej 3 cm rany operacyjnej.

                                                                  9

 

10                              11

 

Korzyści kliniczne wynikające z zastosowania implantu to: