TAGI:

Telefony

Lekarze (032) 624 - 71 - 63
Pielęgniarki (032) 624 - 71 - 65

 

Lekarze Oddziału Neonatologicznego:

Ordynator -  Katarzyna Janusz- Specjalista neonatologii

Z-ca Ordynatora - Łukasz Paprocki- Specjalista pediatrii, specjalista neonatologii

Małgorzata Majcherczyk - Specjalista neonatologii

Dorota Stolarska- Specjalista pediatrii, specjalista neonatologii

Klaudiusz Bober- Specjalista pediatrii, specjalista neonatologii

Lekarze Dyżurni:

 Położna Koordynująca
   mgr Wioletta Suska - specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego

Kim jesteśmy?

Oddział Neonatologiczny posiada od kwietnia 2012r. II stopień referencyjności. Oznacza to, że mamy kwalifikacje, żeby zajmować się dziećmi urodzonymi od 32 tygodnia ciąży,
z masą ciała powyżej 1500g oraz pacjentami, wymagającymi leczenia zaburzeń o średnim stopniu nasilenia wynikających, między innymi, z niewydolności oddechowej, infekcji wrodzonych i powikłań ciążowo – porodowych. W związku z tym przez całą dobę opiekę nad noworodkami sprawuje zespół lekarzy neonatologów i pediatrów (całodobowy dyżur lekarski) oraz doświadczonych położnych i pielęgniarek ze specjalizacjami w zakresie opieki nad noworodkiem.
Oddział uzyskał akredytację Centrum Monitorowania Kształcenia Podyplomowego dla 2-óch nowych miejsc do prowadzenia stażu kierunkowego w zakresie fizjologii noworodka.

Gdzie nas znaleźć?

Oddział znajduje się na drugim piętrze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie w pawilonach A i C. Oddajemy do dyspozycji naszych małych pacjentów 20 miejsc, z czego 16 to łóżeczka w systemie rooming – in (mama pozostaje w jednej sali z dzieckiem); pozostałe to stanowiska obserwacyjne, a dwa z nich to w pełni wyposażone sprzętowo stanowiska do intensywnej terapii.

Jakiego wsparcia możesz oczekiwać?

Lekarz neonatolog obecny przy porodzie i bezpośrednio po nim ocenia stan dziecka i podejmuje decyzje o dalszym postępowaniu. Stawiamy duży nacisk na nieprzerwany kontakt „skóra do skóry” - o ile stan dziecka i matki pozwala odbyć go bezpiecznie i komfortowo dla obojga. W przypadku cięcia cesarskiego kontakt „skóra do skóry” może przejąć ojciec dziecka na czas nieobecności mamy. Położne pracujące na naszym oddziale służą pełnym wsparciem przy karmieniu piersią. W roku 2021 85,85% naszych małych pacjentów opuściło oddział karmione wyłącznie naturalnie, a 14,15% karmione piersią z dokarmianiem mieszanka mleczną. We współpracy z rodzicami przeprowadzamy wymagane badania przesiewowe i szczepienia ochronne zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Bardzo zależy nam na tym, aby mama opuszczając oddział czuła się na tyle pewnie z nowo nabytymi umiejętnościami, żeby mogła cieszyć się macierzyństwem bez niepokoju o zdrowie i komfort swojego dziecka.

A co jeśli wystąpią komplikacje?

W przypadku gdy po urodzeniu noworodek wymaga interwencji dysponujemy umiejętnościami i sprzętem pozwalającym udzielić mu wsparcia zarówno w leczeniu jak i diagnostyce wielu jednostek chorobowych.

Oddział wyposażony jest w:

Zatrudniony w naszym oddziale psycholog wspiera mamy, dla których pierwsze dni macierzyństwa okazują się trudniejsze.

Sprawdź nas!

Zapraszamy na dni otwarte oddziału, które odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca
od 11:00 do 13:00 (warto sprawdzić na stronie internetowej szpitala, czy w danym miesiącu ta data się nie zmieni).

W trakcie dni otwartych możecie obejrzeć Oddział Położniczy i Neonatologiczny oraz sale porodową, porozmawiać z personelem, co może pomóc w decyzji, czy to z nami chcecie powitać Wasze Dziecko.

Zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach dla przyszłych rodziców, które przygotowują rodziców
do porodu i opieki nad nowonarodzonym maleństwem.


Tymczasem informujemy, że w naszym szpitalu są możliwe porody rodzinne.

IMG 2702

 

WYKAZ WYKONYWANYCH PROCEDUR MEDYCZNYCH W ODDZIALE NEONATOLOGICZNYM