ZASADY ŻYWIENIA W SZPITALU
Podczas pobytu w szpitalu żywienie ma tak samo duże znaczenie jak terapia lekowa. Pacjentom hospitalizowanym zapewniamy bezpłatnie całodzienne wyżywienie w postaci śniadania, obiadu i kolacji. U chorych niewymagających żywienia dietetycznego stosujemy dietę podstawową. Pacjentom wymagającym diety leczniczej, lekarz zleca diety specjalistyczne, uzależnione od stanu zdrowia i charakteru zabiegów medycznych. Zakres usług żywieniowych oderowany jest przez zewnętrzną firmę.
Posiłki wydawane są w określonych porach:
Śniadanie w godzinach 7:45 do 8:45
Obiad w godzinach 13:00 do 14:00
Podwieczorek (dla dzieci) o godzinie 15:00
Kolacja w godzinach 17:30 do 18:30
Spożywanie posiłków odbywa się na salach chorych. Pacjenci, u których z jakichkolwiek powodów potrzebna jest pomoc podczas spożywania posiłków mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanego personelu medycznego.
W szpitalu pacjent może korzystać z:
Zasady przechowywania produktów spożywczych w lodówce
Każdy oddział wyposażony jest w lodówke przeznaczoną dla Pacjentów (znajdującą się w kuchence oddziałowej lub na korytarzu), w której można przechowywać własne produkty spożywcze. Żywność suchą i napoje, Pacjent przechowuje w szafce przy łóżku.
Każda porcja żywności osobno zapakowana powinna mieć umieszczone na opakowaniu informacje:
- imię i nazwisko Pacjenta
- numer sali chorych - w przypadku zbieżności nazwisk pacjentów przebywających w oddziale
- data umieszczenia w lodówce
Należy przestrzegać zasad segregacji i przechowywania żywności w lodówce:
- konserwy rozpoczęte nie mogą być przechowywane w handlowych, metalowych opakowaniach, tylko w zastępczych (pojemnik, słoik);
- jaja gotowane należy zabezpieczyć w pojemniku;
- ryby, przetwory rybne należy dodatkowo zabezpieczyć w pojemniku;
- mleko przechowujemy w oryginalnym opakowaniu lub w przykrytym naczyniu;
- pieczywo przechowujemy w folii lub zamykanym pojemniku;
- owoce i warzywa powinny być przechowywane wyłącznie w dolnych pojemnikach lodówki;
- żywność w oryginalnych opakowaniach, po otwarciu należy zużyć w ciągu 48 godzin;
- napoje w kartonach po otwarciu należy zużyć w ciągu 24 godzin.
UWAGA!!! Żywność nieopisana, nieprawidłowo przechowywana lub przechowywana dłużej niż wskazany czas, w celu ograniczenia ryzyka zatrucia pokarmowego, zostanie usunięta z lodówki.
Odpowiednio dobrana dieta ma często decydujące znaczenie w leczeniu choroby. Mając na uwadze zdrowie Pacjenta, produkty spożywcze przynoszone do szpitala przez pacjenta lub rodzinę muszą być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, ponieważ odpowiednia dieta jest kluczowa w leczeniu wielu chorób.
W szpitalu istnieje możliwość skorzystania z porad dietetycznych. Konsultacje udzielane są codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 12:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym przez pielęgniarki na oddziale. Z dietetykiem można się skontaktować również telefonicznie pod numerem 32 624 70 84.
Wychodząc na przeciw naszym Pacjentom prowadzimy badania ankietowe poziomu satysfakcji na temat jakości żywienia w naszym szpitalu, gdzie mają Państwo możliwość wyrażenia swojej opinii. Ankiety dostępne są na oddziałach oraz u dietetyka.
WYKAZ DIET STOSOWANYCH W SZPITALU
Ulotki infromacyjne zawierające informacje dotyczące zalecanych diet po hospitalizacji: