To jak szybko powrócisz do formy po przebytej operacji zależy od wielu czynników, w tym rodzaju zabiegu, jego rozległości, a także Twojego wyjściowego stanu zdrowia. Niezależnie od przyczyny ingerencji chirurgicznej po powrocie do domu warto szczególnie zadbać o siebie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w pierwszych dniach po zabiegu operacyjnym.

ZAPYTAJ LEKARZA

Zanim opuścisz szpital koniecznie zapytaj swojego lekarza prowadzącego o datę wizyty kontrolnej, konieczność stosowania leków, a także termin usunięcia szwów pooperacyjnych, jeśli nie zastosowano tych rozpuszczalnych. Dowiedz się także, czy będziesz potrzebować specjalnej rehabilitacji i w jaki sposób możesz się zgłosić na wcześniejszą konsultację, gdy cokolwiek cię zaniepokoi.

DBAJ O RANĘ

Rana pooperacyjna, zwłaszcza kiedy jest rozległa, wymaga specjalnej pielęgnacji. Podstawa to regularna zmiana opatrunków, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zdarza się, że konieczna jest pomoc wykwalifikowanej pielęgniarki, która zadba o właściwy przebieg procesu gojenia. W tym czasie staraj się nosić lekkie, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, aby uniknąć podrażnienia okolic rany oraz zmniejszyć ryzyko zakażeń.

Pielęgnowanie rany pooperacyjnej w warunkach domowych - pobierz

DBAJ O WŁAŚCIWĄ HIGIENĘ

Staranna higiena osobista ma na celu zapobieganie zakażeniom miejsca operowanego. Przez pierwsze 2 miesiące po przebytym zabiegu warto zastąpić kąpiel w wannie codziennym prysznicem. Ponadto części ciała w okolicach rany myj mydłem bezzapachowym i hipoalergicznym w celu uniknięcia jej podrażnienia lub wystąpienia reakcji alergicznej.

NIE DŹWIGAJ

Nie planuj wielkiego sprzątania, prac w ogórdku, czy remontu po powrocie do domu. Pamiętaj, że po wielu operacjach, zwłaszcza narządów jamy brzusznej oraz klatki piersiowej przez kilka miesięcy nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów. Zapytaj lekarza o maksymalną masę przedmiotów, które możesz samodzielnie podnosić i nie wahaj się prosić o pomoc najbliższych.

BĄDŹ DLA SIEBIE WYROZUMIAŁY

To normalne, że na początku możesz mieć mniej energii. Zwolnij i pozwól swojemu organizmowi powoli wracać do formy. Krótkie drzemki w ciągu dnia przez pierwsze tygodnie to dobry pomysł. Jeśli nie czujesz się na siłach, ogranicz swój udział także w dłuższych spotkaniach i nie bój się mówić bliskim, kiedy jesteś zmęczony, nawet podczas odwiedzin.

DOSTOSUJ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ DO MOŻLIWOŚCI

Początkowo konieczne będzie ograniczenie wysiłku fizycznego do codziennych czynności, takich jak przygotowywanie i spożywanie posiłków, mycie, czy spokojny spacer. Jeśli jesteś po ciężkim zabiegu, np. kardiochirurgicznym, pierwsze spacery powinny być powolne, po płaskim terenie i krótkie. Mimo to, staraj się nie pozostawać w pozycji leżącej przez cały dzień. Jeśli nie możesz się poruszać, staraj się spędzić jakiś czas w pozycji siedzącej. Decyzję o momencie powrotu do pełnej aktywności fizycznej, w tym regularnych ćwiczeń podejmuj zawsze po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

NIE SKRACAJ ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO

Moment powrotu do pracy zawodowej przede wszystkim zależy od jej charakteru. Jeśli pracujesz fizycznie bądź w jednej, wymuszonej pozycji konieczne może być dłuższe zwolnienie. Jak każdy zapewne obawiasz się dłuższej nieobecności w pracy, ale pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Nigdy nie rezygnuj ze zwolnienia, kiedy nalega na nie twój lekarz prowadzący.

DBAJ O SWOJĄ DIETĘ

Regularne spożywanie posiłków i prawidłowo zbilansowana dieta, dostosowana do twojego stanu zdrowia powinny być integralnym elementem procesu rekonwalescejncji. Jeśli dokucza ci brak apetytu rozważ konsultację z lekarzem.

NIE CZEKAJ, REAGUJ!!!

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, jeśli zauważysz jakiekolwiek pogorszenie stanu zdrowia lub niepokojące objawy. Sygnałem ostrzegawczym mogą być:

 

 

Piśmiennictwo:

  1. Brown KL, Phililips TJ. Nutrition and wound healing. Clinicis in Dermatology, 2010 28:4
  2. POLSPEN, Standardy żywienia dojelitowego i pozajelitowego, Scientifica, Kraków 2014
  3. Protokół ERAS - współczesna kompleksowa formuła opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia
  4. Pachocka L. Nomenklatura diet [w]: Praktyczny podręcznik dietetyki, red. nauk. M. Jarosza, IŻŻ, Warszawa 2010
  5. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka, żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2012