Dnia 30.01.2015 roku w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie otwarto Poradnię Leczenia Osteoporozy przez ośrodek partnerski Szpitala – Krakowskie Centrum Medyczne.

Poradnia Leczenia Osteoporozy będzie czynna w środy i piątki w godzinach od 8.30-13.00, na parterze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie w budynku „D”.

Konsultacji udzielał będzie dr Tadeusz Najbar.

Rejestracja będzie odbywać się od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 19.00 pod numerem telefonu 32 21 21 288.

Porady  w Poradni Leczenia Osteoporozy oraz badanie densytometryczne są bezpłatne dla pacjentów po złamaniach niskoenergetycznych.

Złamania niskoenergetyczne zwane osteoporotycznymi są to złamania powstałe w wyniku zadziałania niewielkiej siły urazu tzn. takiej, która przy zdrowych kościach nie doprowadziły do złamania. Przykładem może być upadek z wysokości własnej i powstałe w jego wyniku złamanie kości promieniowej. Na złamanie te narażone są głównie osoby po 50 roku życia (szacuje się, że występują u 30% kobiet i 8 % mężczyzn w tej grupie wiekowej).

W innych przypadkach świadczenia są odpłatne dla pacjentów.

 

Poradnia zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem osteoporozy.

(Osteoporoza, dawna nazwa zrzeszotnienie kości jest to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.)

 

Celem nadrzędnym leczenia osteoporozy jest zmniejszenie ryzyka złamań oraz zapobieganie kolejnym tego typu komplikacjom.

Dodatkowe działania to:

  1. eliminacja bólów kostnych (zwyrodnienia, złamania)
  2. leczenie ortopedyczne i /lub chirurgiczne
  3. leczenie powikłań narządowych związanych z osteoporozy

Standardy postępowania w osteoporozie określają sytuacje, w których leczenie jest niezbędne, a są to:

  1. przebyte złamania po niewielkim urazie, zwłaszcza dotyczące kręgów, nadgarstka,
  2. choroby ogólnoustrojowe przebiegające z nasilona osteoporozą.

Rutynowym postępowaniem terapeutycznym jest stosowanie odpowiednich kombinacji

leków, uzupełniających się pod względem działania, które obejmuje dwa zasadnicze

mechanizmy:

  1. hamowanie aktywności komórek odpowiedzialnych za niszczenie kości (osteoklastów),
  2. pobudzanie aktywności komórek odbudowujących kość (osteoblastów).

Otwarcie Poradni Leczenia Osteoporozy stanowi II etap wdrożenia w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, projektu „System Zapobiegania Złamaniom”, koordynowanego przez Prof. dr hab. med. Edwarda Czerwińskiego (pierwszym etapem było otwarcie w listopadzie 2014 roku Pracowni Densytometrycznej).

Otwarcie Poradni Leczenia Osteoporozy poprzedziło spotkanie przedstawicieli Krakowskiego Centrum Medycznego z kadrą medyczną Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego.

Prof. dr hab. med. Edward Czerwiński jako Prezes Zarządu Europejskiej Fundacji Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych przedstawił główne założenia programu „System Zapobiegania Złamaniom”, tj:

Celem działania systemu jest zmniejszenie liczby złamań osteoporotycznych w Polsce. System będzie zorganizowany wzorem istniejących w innych krajach Fracture Liaison Services (FLS).

Istotą systemu jest fakt, że osobami najbardziej zagrożonymi złamaniom osteoporotycznym (niskoenergetycznym) są pacjenci po przebytym złamaniu. W Polsce tylko u 10-15% pacjentów po złamaniu niskoenergetycznym wdrażane jest leczenie.       Zakłada się, że wprowadzenie „Systemu” w Polsce zwiększy liczbę chorych leczonych po złamaniu niskoenergetycznym z 10% do co najmniej 60% i spowoduje zmniejszenie liczby złamań w ciągu 3 lat o 25%

Bez tytułu